Shiatsu masáž

Masáže shiatsu jsou významnou prevencí nejrůznějších civilizačních onemocnění. Přinášejí relaxaci a úlevu od napětí a stresu, odstraňují pocity únavy a nedostatku energie. Zmírňují a odstraňují bolesti různého typu, např. zad, šíje, hlavy, kloubů. Pomáhají při alergiích, dýchacích potížích, mohou zmírnit střevní a žaludeční potíže, stabilizují následky hormonálních výkyvů. Mají pozitivní vliv na oběhový a lymfatický systém a stimulují svaly. Pomáhají při problémech s otěhotněním. V těhotenství pomáhají budoucí mamince ulevit například od ranních nevolností, bolestí bederní páteře nebo hlavy, případně pomoci s navázáním lepšího vztahu k miminku. Nedoporučuje se v první třetině těhotenství. 

Opakovaným působením lze významně ovlivnit i potíže psychické (nervozita, přílišná kontrola, deprese, úzkost, strach, hněv). Shiatsu pomáhá i v případech, kdy lékařské přístroje nemohou nalézt žádné konkrétní onemocnění, tedy tam, kde příčina nerovnováhy bude nejspíše psychosomatická. 

Shiatsu pochází z Japonska a řadí se mezi masážní techniky, jejichž původ sahá až 5 000 let zpátky do staré Číny. Svoji definitivní podobu a jméno dostala tato terapie v Japonsku ve 20. století. Je založena na znalostech tradiční čínské medicíny i západní anatomie a fyziologie. V překladu shiatsu znamená tlak prsty. 

Podobně jako akupunktura pracuje shiatsu s 12 hlavními energetickými drahami (meridiány), které jsou pojmenovány podle tělesných orgánů a také s nimi souvisejí. Každý meridián má určitý počet akupunkturních bodů, což jsou body s vyšším energetickým potenciálem ovlivňující místní i vzdálené části těla. Při akupunktuře jsou tyto body stimulovány napíchnutím jehličky.

Shiatsu pracuje na celých meridiánech a zároveň s jednotlivými body pomocí tlaku nebo doteku na místech, kudy energie tělem proudí. Tím se uvádí tok energie do pohybu. Zablokovaná místa se uvolní a energie se tak může dostat do postižené oblasti a obnovit její správnou funkci. Dojde k opětovnému uvedení celého organismu do harmonického stavu. Blokády v proudění energie jsou způsobovány např. nedostatkem vhodné aktivity, stresem, duševní či dietní nerovnováhou, různými vnějšími příčinami. Tento stav stagnující energie se po delší době může projevit jako nemoc. 

Typická masáž shiatsu trvá 60 - 90 minut. Rozdíl mezi klasickou masáží a shiatsu je především v tom, že při shiatsu terapeut pracuje s tělem komplexně. Nezabývá se jen svaly, ale pomocí různých trakcí, měkkých technik, hmatů, mobilizací, reflexní terapie, stimulací akupunkturních bodů apod. uvolňuje celé tělo postupně, ne násilím a v tempu, které si masírovaný volí sám. Masáž probíhá na futonu (speciální matrace z přírodního materiálu) na zemi. Díky tomu může masér lépe využít rozložení váhy těla. Masíruje přes oblečení, proto je vhodné, aby ošetřovaný měl na sobě volné a pohodlné kalhoty, triko a ponožky.